Youth Wiki je on-line platforma, obsah ktorej formujú politické priority stanovené Európskou komisiou a členskými štátmi v rámci európskej spolupráce v oblasti mládeže. Aktuálne obsahuje informácie z oblasti národných mládežníckych politík z 38 európskych krajín. Youth Wiki prináša komplexnú popisnú databázu národných štruktúr, politík a činností na podporu blaha mladých ľudí. Informácie o slovenských politikách pre mládež od roku 2018 poskytuje a každoročne aktualizuje IUVENTA – Slovenský inštitút mládeže. IUVENTA je národným referenčným miestom pre zber a systematizáciu údajov o mládežníckej politike na základe rozhodnutia Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky a Európskej komisie.
Youth Wiki je projektom Európskej výkonnej agentúry pre vzdelávanie a kultúru (anglicky European Education and Culture Executive Agency, skratka EACEA). Ide o decentralizovaný orgán Európskej únie vytvorený Európskou komisiou a pod vedením viacerých generálnych riaditeľstiev (ktoré plnia úlohy „európskych ministerstiev“). Agentúry sa líšia od európskych inštitúcii a sú založené na plnenie špecifických úloh. Od roku 2006 je EACEA katalyzátorom projektov v oblasti vzdelávania, odbornej prípravy, mládeže, športu, audiovízie, kultúry, občianstva a humanitárnej pomoci. EACEA sa v mene Európskej komisie snaží podporovať inovácie v týchto oblastiach, vždy v duchu cezhraničnej spolupráce a vzájomného rešpektu.
Vyberáme z YOUTH WIKI: Inklúzia v oblasti práce s mládežou na Slovensku v porovnaní s Českom a s Estónskom
Databáza Youth Wiki zahŕňa desať hlavných oblastí činnosti a jedna z nich je sociálne začlenenie. V nasledujúcom texte porovnávame aktuálny stav inklúzie mladých ľudí na Slovensku, v Česku a Estónsku, ako troch post-socialistických krajín s podobnou rozlohou aj počtom obyvateľov.
Sociálna inklúzia je na Slovensku jednou z najdiskutovanejších tém v oblasti práce s mládežou. Hlavné výzvy súvisiace so sociálnou inklúziou mladých ľudí na Slovensku sú mladí ľudia z geograficky vzdialených a marginalizovaných komunít, mladí dospelí, ktorí vo veľkej miere opúšťajú detské domovy, reedukačné centrá a pestúnske rodiny, mládež so zrakovým a sluchovým postihnutím, mladí žiadatelia o azyl a mladí bezdomovci. O tom, ako začleňovať mladých ľudí na Slovensku hovorí Stratégia inkluzívneho prístupu vo výchove a vzdelávaní.
V Česku väčšina aktivít sociálnej inklúzie mládeže je podporovaná v iných právnych oblastiach ako práca s mládežou, keďže práca s mládežou nie je v Česku vo väčšine aspektov právne upravená. O inkluzívnom vzdelávaní po reforme vzdelávania v roku 2017 stále prebieha veľmi silná diskusia, keďže sa táto téma stala citlivou a terčom kritiky zo strany niektorých politických a odborných skupín. Diskusie boli súčasťou tvorby novej Stratégie vzdelávania 2030+ zo strany ministerstva školstva. Väčší dôraz sa však kladie na vyrovnávanie regionálnych rozdielov vo vzdelávaní, než na samotnú inklúziu.
V Estónsku neexistuje jeden dokument zameraný na riešenie sociálneho vylúčenia na národnej úrovni, ale súbor oficiálnych dokumentov integrujúcich hlavné smery usmerňuje tvorbu politiky a realizáciu príslušných ambícií vo vzťahu k sociálnej inklúzii mladých ľudí. Mladí ľudia sú stredobodom Plánu rozvoja oblasti mládeže na roky 2021 – 2035 (estónsky), ktorý bol prijatý v auguste 2021. Na podporu sociálneho začlenenia mládeže sa pozornosť sústreďuje na participáciu mládeže, jej posilnenie a sociálne zabezpečenie, pričom sa zohľadňujú špecifické potreby, ako aj obmedzené práva a prístup mladých ľudí k zdrojom. Okrem toho je v Estónsku, podobne ako na Slovensku, prijatý zákon o práci s mládežou. V Česku takýto zákon neexistuje.