V lete 2021 oslovila IUVENTA – Slovenský inštitút mládeže samosprávy prieskumom v oblasti práce s mládežou na úrovni samosprávy.
Chceli sme zistiť, či v obci, meste existuje mládežnícky parlament a či majú samosprávy zamestnanca na pozícii Koordinátor práce s mládežou v zmysle Zákona 282/2008 Z.z. v znení neskorších predpisov.
V Banskobystrickom samosprávnom kraji bolo oslovených všetkých 516 samospráv. V rámci prieskumu reagovalo 148 z nich, z toho 5 samospráv deklarovalo, že u nich existuje mládežnícky parlament. Ďalších 6 prejavilo záujem o jeho založenie, 44 samospráv by potrebovalo viac informácií, vysvetlení v súvislosti so vznikom a činnosťou mládežníckeho parlamentu.
Vyše 90 samospráv sa vyjadrilo, že nad vznikom mládežníckeho parlamentu neuvažuje. Najčastejšími dôvodmi z pohľadu samospráv bol nedostatok mladých obyvateľov, či nezáujem mladých o zapájanie sa do verejného diania.
Zamestnávanie koordinátora práce s mládežou na úrovni samosprávy zo 148 odpovedajúcich samospráv uviedli 4 samosprávy, 9 samospráv uvažuje nad zriadením tejto pozície, 47 potrebuje viac informácií a príkladov činnosti koordinátora a desiatky samospráv, ktoré nad touto pozíciou ani neuvažujú sa vyjadrili, že na ich úrovni nie sú dostatočne kvalifikovaní ľudia pre túto pozíciu, nemajú finančné prostriedky na zaplatenie tohto pracovného miesta alebo prípadne vzhľadom na nízky počet mladých ľudí v ich samospráve sa im javí, že by daný pracovník, či pracovníčka nemali pre koho a s kým pracovať.
Z týchto výsledkov, aj z niekoľkoročného pôsobenia IUVENTY prostredníctvom regionálnej koordinátorky v kraji – Dariny Diošiovej, vyplývajú výzvy do najbližšej práce a spolupráce so samosprávami.
- Zlepšiť informovanosť samospráv o práci s mládežou a o možnostiach participácie mladých ľudí – aj v takých prípadoch, keď je v obci iba niekoľko málo mladých ľudí
- Bližšie predstaviť samosprávam finančné možnosti na podporu práce s mládežou a participácie mládeže
- Ukázať samosprávam príklady dobrej praxe zo Slovenska aj zo zahraničia, kde a ako sa na úrovni samosprávy práca s mládežou a podpora participácie mládeže rozbehla a ako funguje – tu sa dá stavať aj na príkladoch priamo z Banskobystrického kraja, kedy niekoľko samosprávnych tímov bolo zapojených aj do európskeho projektu Europe goes local. Čerpať sa dá aj z aktuálnych príkladov z Chorvátska, Islandu, Belgicka, ktoré boli odprezentované na novembrovej konferencii o práci s mládežou v Bratislave
- Spájať a prepájať samosprávy s aktívnymi mladými ľuďmi, ktorí v daných lokalitách žijú alebo študujú a majú záujem o spoluprácu, no ukazuje sa, že majú rezervy v občianskych kompetenciách.
- Vzdelávať, trénovať samosprávy, aby vedeli a mohli efektívne využívať nástroje, ktoré existujú na rozbeh a zlepšovanie úrovne práce s mládežou a na vytváranie podmienok na participáciu mladých ľudí
Toto je len 5 vybraných výziev, ktoré sa dajú bez problémov realizovať s tými samosprávami, ktorým záleží na to, aby ich mladí ľudia neodchádzali, ba dokonca, aby sa vrátili alebo aby pritiahli nových mladých ľudí do svojich samospráv. Ruka v ruke sú to aj výzvy pre mladých ľudí, ktorí majú možnosť využiť finančnú podporu na projekty participácie mladých ľudí z programu Erasmus+ pre mládež a šport, kde na jeden projekt môžu získať až 60.000,- eur.