Či už ide o organizovanie klimatického štrajku alebo používanie opakovane použiteľných tašiek, mladí ľudia na celom svete podnikajú malé i veľké kroky na ochranu svojej budúcnosti. S potrebnými zručnosťami a príležitosťami na dosiahnutie svojho potenciálu, môžu byť mladí ľudia hnacou silou podpory udržateľného rozvoja a prispievania k mieru a bezpečnosti vo svete. Organizácie pracujúce s mládežou je potrebné povzbudiť a podporiť, aby sa podieľali na premietnutí Agendy 2030 do miestnej, národnej a regionálnej politiky. S politickou angažovanosťou a primeranými zdrojmi majú mladí ľudia potenciál meniť svet na lepšie miesto pre všetkých. Vzhľadom na to, že v apríli oslavujeme Deň Zeme, práve v apríli sa zameriavame najmä na aktivity v oblasti práce s mládežou súvisiace s ochranou životného prostredia a s udržateľným životným štýlom.
Na čo sa v apríli môžete napríklad tešiť?
- Workshop „Klimatické záhrady“ – Workshop napomôže pracovníkom s mládežou k získavaniu zdrojov a informácií, ako prispieť realizáciou malého projektu v priestoroch ich záhrady, verejného priestranstva ku zlepšeniu klímy a skrášleniu prostredia v ktorom žijú. Aktivita je vhodná na aktívne zapájanie mladých ľudí do komunitných projektov, alebo ako inšpirácia pre realizáciu malého solidárneho projektu.
- Akreditovaný vzdelávací program Envirozážitok – Vzdelávanie pripravuje účastníkov nato, ako čeliť súčasným globálnym výzvam a celosvetovým problémom. Zároveň podporuje praktické využitie získaných poznatkov v reálnom živote. Vzdelávací program vyplýva z potreby hovoriť s mladými ľuďmi, priniesť im pravdivé informácie o závažných témach súčasného sveta, ktoré sa dotýkajú každého z nás.
- Hidepark – kultúrny a ekologický aktivizmus – Cieľom podujatia je predstaviť kultúrne centrum Hidepark, jeho dobrovoľnícke a ekologické aktivity, ktoré sú realizované v súčasnosti a vízie do budúcnosti.
- Zelený Žilinský kraj – Cieľom webináru je informovať pracovníkov s mládežou o aktivitách súvisiacich s ochranou životného prostredia, ktoré sa realizujú v Žilinskom kraji, ako aj o možnostiach financovania mládežníckych aktivít prostredníctvom programov Erasmus + a Európsky Zbor Solidarity.
- Workshop Globálne vzdelávanie – Workshop reaguje na súčasnú situáciu a vyplýva z potreby hovoriť s mladými ľuďmi o závažných problémoch súčasného sveta. Globálne vzdelávanie pripravuje účastníkov na to, ako čeliť súčasným globálnym výzvam a jednou z nich je aj práve klimatická zmena. Počas stretnutia si predstavíme publikáciu Greening Youth Information Services/Informovanie mládeže smerom k zelenej budúcnosti. Cieľom príručky je zaoberať sa úlohou informovania mladých ľudí vzhľadom na mimoriadnu situáciu v oblasti klímy, ako aj poskytnúť konkrétne tipy a príklady dobrej praxe čo sa týka vytvárania a poskytovania ekologickejších informačných služieb pre mládež.
- Inšpiruj sa – EKO projekty – Cieľom webináru je stretnúť sa v Žilinskom kraji a inšpirovať sa projektmi v práci s mládežou v zelenom nádychu na Slovensku ale aj v zahraničí. Toto stretnutie má podporiť pracovníkov s mládežou v aktivitách a činnostiach prospešných pre udržateľnú zelenú budúcnosť.
Všetky informácie o pripravovaných aktivitách budeme zverejňovať prostredníctvom našich sociálnych sietí postupne. Pripravované aktivity môžete sledovať aj na našom webe v časti – Kalendár.