Životné prostredie a opatrenia v oblasti klímy sú kľúčové priority pre EÚ teraz aj v budúcnosti. Oznámenie o Európskej zelenej dohode predstavuje novú európsku stratégiu pre rast, v ktorej sa uznáva zásadná úloha škôl, inštitúcií odbornej prípravy a univerzít pri zapájaní žiakov a študentov, rodičov a širšej komunity do zmien potrebných na úspešnú transformáciu zameranú na dosiahnutie klimatickej neutrality do roku 2050.
Program Erasmus+ teda bude hlavným nástrojom na budovanie vedomostí, zručností a postojov v oblasti zmeny klímy a podpory udržateľného rozvoja v rámci Európskej únie i mimo nej. Vďaka tomuto programu sa zvýši počet príležitostí v oblasti mobility v zelených výhľadových oblastiach, ktoré podporujú rozvoj kompetencií, zlepšujú pracovné vyhliadky a zapájajú účastníkov do oblastí, ktoré majú strategický význam pre udržateľný rast, s osobitnou pozornosťou venovanou rozvoju vidieka (udržateľné poľnohospodárstvo, riadenie prírodných zdrojov, ochrana pôdy, ekologické poľnohospodárstvo). V rámci programu Erasmus+, ktorého jadro tvorí mobilita, by sa mali navyše podporovať udržateľné druhy dopravy a environmentálne zodpovednejšie správanie v snahe dosiahnuť uhlíkovú neutralitu.
Nové generácie programov Európsky zbor solidarity a Erasmus + majú slúžiť ako referenčný bod a inšpirácie pre organizácie a jednotlivcov v oblasti udržateľnej mobility. Európsky zbor solidarity 2021 – 2027 a Erasmus+ podporujú environmentálne udržateľné a zodpovedné správanie účastníkov a zúčastnených organizácií zvyšujúcich povedomie o dôležitosti opatrení zameraných na zníženie alebo kompenzáciu environmentálnej stopy aktivít v oblasti mobility.
Vďaka programom ako Erasmus+ a Európsky zbor solidarity sa zvýši počet príležitostí v oblasti mobility v zelených perspektívnych oblastiach, ktoré podporujú rozvoj kompetencií, zlepšujú pracovné vyhliadky a zapájajú účastníkov do tematických oblastí, ktoré majú strategický význam pre udržateľný rast našej planéty, s osobitnou pozornosťou venovanou rozvoju vidieka (udržateľné poľnohospodárstvo, riadenie prírodných zdrojov, ochrana pôdy, ekologické poľnohospodárstvo).
Viac informácií sa dozviete v Sprievodcovi programom Erasmus+ a Sprievodcovi programom Európsky zbor solidarity.
Tipy na zelené projekty Európskeho zboru solidarity nájdete tu.
Nový výskum mapuje projekty Erasmus+ v oblasti vzdelávania pre environmentálnu udržateľnosť a vyzdvihuje 15 prípadových štúdií
Tento výskum sa zaoberá výsledkami projektov Erasmus+ realizovaných v rokoch 2014 až 2020, ktoré sa zameriavali na tému vzdelávania k environmentálnej udržateľnosti. Východiskovým bodom bolo vytvorenie zoznamu 120 projektov, ktoré sú dostupné v databáze Erasmus+ a sú označené ako „osvedčené postupy“. Na základe tejto inventarizácie bolo vybraných 15 projektov na terénne práce. Správa sumarizuje hlavné zistenia 15 prípadových štúdií vykonaných v rámci tohto výskumu s cieľom identifikovať a ukázať úspešné prístupy a podporiť rozvoj politiky EÚ v tejto oblasti.
Výskum, ktorý sumarizuje zistenia programu Erasmus+, v ktorých sa uvádzajú úspešné vzdelávacie prístupy k vzdelávaniu v záujme environmentálnej udržateľnosti nájdete na tomto mieste.
Informovanie mládeže smerom k zelenej budúcnosti
Eurodesk a ERYICA spojili svoje sily, aby poskytli informačnému sektoru pre mládež usmernenia a informácie o ekologizácii ich služieb a podpore mladých ľudí v ich environmentálnych ambíciách. Výsledkom tejto práce je príručka Informovanie mládeže smerom k zelenej budúcnosti (v AJ Greening Youth Information Services), ktorú sme preložili do slovenčiny.
Cieľom informovania mládeže je nielen reagovať na potreby, záujmy a požiadavky mladých ľudí, ale aj predvídať ich potreby a podľa toho rozvíjať preventívne opatrenia. Cieľom príručky je preskúmať úlohu informačnej práce pre mládež v kontexte klimatickej núdze, ako aj poskytnúť konkrétne tipy a príklady osvedčených postupov, pokiaľ ide o navrhovanie a poskytovanie ekologickejších informačných služieb pre mládež. Sprievodca poskytuje príklady informačných služieb pre mládež o tom, ako informovať, zaujať a posilniť postavenie mladých ľudí v oblasti environmentálnej udržateľnosti. Cieľom je tiež zvýšiť povedomie o dôležitosti zelenších informačných stratégií pre mládež a programov pre mládež medzi poskytovateľmi služieb a tvorcami politík. Publikáciu dopĺňajú politické odporúčania, príklady aktivít neformálneho vzdelávania a zelený glosár.
Publikácia je dostupná online a stiahnuť si ju môžete na tomto mieste.