Moderné technológie, s ktorými sa súčasné deti a mladí ľudia obrazne povedané rodia do 21. storočia, môžu byť efektívne využívané na ich rozvoj. Technológie samé o sebe však nestačia, je dôležité vedieť používať rozličné možnosti, ktoré poskytujú a zatraktívniť tak vzdelávanie, viac zaangažovať deti a mladých ľudí do procesu učenia spôsobom, ktorý je pre nich prirodzený, atraktívny a zaujímavý. Pandemická situácia len podčiarkla význam a možnosti digitálnych technológií.
Podľa najnovšieho indexu digitálnej ekonomiky a spoločnosti, až 42% Európanov stále nemá ani len základné digitálne zručností. Prognózy vývoja spoločnosti naznačujú, že schopnosť žiť a pracovať v technicky vyspelom prostredí sa stanú kľúčovými zručnosťami pre život. Prieskumy, ktoré sú zamerané na mladých ľudí ukazujú, že až 80% percent mladých ľudí si myslí, že je veľmi náročné prispôsobiť sa rýchlo meniacemu sa svetu a novým technológiám.
V reakcii na aktuálnu situáciu zorganizovala IUVENTA – Slovenský inštitút mládeže vo februári sériu praktických webinárov, ktorých cieľom bolo zvýšiť zručnosti pracovníkov s mládežou a pedagógov v oblasti využívania digitálnych nástrojov. Záujem o tento druh vzdelávania malo až 120 pedagógov, pracovníkov s mládežou, i samotných mladých ľudí, ktorí sa angažujú v rovesníckych aktivitách.
V nadväznosti na minuloročné webináre s témou „Hra ako pracovný nástroj v práci s mládežou“ sme sa spolu s lektormi tentokrát zamerali na tému aktívneho vytvárania samotnej hry. Na webinári bolo predstavených množstvo nástrojov (Mirro, Canva, Prezi, Trello, Kahoot), ktoré vedia pracovníci s mládežou a pedagógovia využívať pri svojej online práci. Najväčší záujem bol o aplikáciu Kahoot, ktorá umožňuje zaujímavou formou prinášať nové témy, priebežne hodnotiť vedomosti, interaktívne zapájať študentov, ktorí by sa inak možno nezapojili a to pomocou kvízov a anketových otázok.
Druhou najviac žiadanou modernou aplikáciou bol Prezi – program ktorý nahrádza v oveľa modernejšej forme aplikáciu PowerPoint. Sériu obľúbených aplikácií uzatvára CANVA, ktorá umožňuje vytváranie rôznych grafík, sťahovanie týchto grafík v rôznych formátoch a prácu na týchto grafikách aj spoločne v skupinách.
Veľkému záujmu sa tešili aj kolaboratívne nástroje, ktoré podporujú spoluprácu študentov, napomáhajú skupinovému riešeniu problémových úloh, uľahčujú komunikáciu a prispievajú k spoločnému nadobúdaniu vedomostí. Vedia ich efektívne využívať občianske združenia, školy, ale študenti pri rôznych projektoch.
Pre veľkú odozvu na tieto webináre, budeme pokračovať aj naďalej v rozvíjaní tejto témy, pretože predstavuje neoddeliteľnú súčasť práce s mládežou, formálneho i neformálneho vzdelávania v budúcnosti.
Na tomto odkaze nájdete množstvo zaujímavých informácií k nástrojom, ktoré boli prezentované na webinári.