Počas Konferencie o práci s mládežou, ktorú sme v IUVENTA – Slovenský inštitút mládeže zorganizovali pri príležitosti Medzinárodného dňa študentstva, sme okrem prednášok domácich a zahraničných odborníkov a rečníkov a stráveného dňa plného inšpiratívnych diskusií a podnetov aj slávnostne oceňovali až 15 pracovníkov s mládežou.
Medzi ocenenými bola aj Michaela Ondríková, ktorú si dnes bližšie predstavíme a dozvieme sa jej príbeh, ako sa dostala k práci s mládežou a čo pre ňu jej práca znamená a čo v jej živote zmenila.
Michaela Ondríková vyštudovala masmediálne štúdia s integrovanou výučbou francúzskeho jazyka na Filozofickej fakulte Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre. Počas strednej školy sa angažovala v lokálnych dobrovoľníckych aktivitách a viedla neformálnu skupinu mladých. Počas štúdia na vysokej škole pokračovala v dobrovoľníctve pri organizácií V.I.A.C. – Inštitút pre podporu a rozvoj mládeže. Dobrovoľníctvu sa venuje aj na pozícii koordinátorky pre Žilinské dobrovoľnícke centrum.
Aký je inšpiratívny príbeh Michaely?
Čo pre Vás znamená práca s mládežou?
„Práca s mládežou pre mňa znamená osobnú skúsenosť a tým, ako veľmi dokáže ovplyvniť, dokonca až zmeniť život „priestor pre osobný rast“, ktorý vo mne vytvorili iní. Prirodzene, túžba niečo zmeniť vo mne rástla. Dobrovoľnícka skúsenosť ma doviedla ku priamej podpore a motivácii mladých ľudí k dobrovoľníctvu. Zásadnú rolu v práci a prístupoch mladých u mňa zohráva aj možnosť angažovať sa a pracovať po vedením organizácie V.I.A.C. – Inštitút pre podporu a rozvoj mládeže.“
Môže podľa Vás mladý človek zmeniť svet?
„Určite môže, a aj ho mení. Každým prístupom, pozitívnym, negatívnym, dokonca a j pasívnym. Preto práca s mladými buduje ich ich charakter, sebahodnotu, smeruje ku pozitívnym zmenám, formuje človeka, vedie ku používaniu talentov pre dobro okolia a to vnímam ako veľký prínos.“
Ako dobrovoľníctvo vnímajú mladí ľudia?
„Napríklad v lete sme zorganizovali tábor pre deti a mladých ľudí z detského domova. Na realizáciu sme prizvali aj dobrovoľníkov, ktorí pomáhali s programom a tak na niekoľko dní vznikla zaujímavá skupina ľudí – každý so svojím príbehom a pozadím. Čas sme trávili rozhovormi a spoločnými aktivitami. Dobrovoľníci túto skúsenosť ohodnotili ako silnú a meniacu skúsenosť najmä voči svojim postojom – ku druhým, k životu.
Cenu v kategórii Rozvoj práce s mládežou na miestnej a regionálnej úrovni si Michala Ondríková prevzala z rúk riaditeľky Odboru podpor práce s mládežou, Mgr. Izabely Lary Kurtek a generálneho riaditeľa IUVENTY, Mgr. Petra Lenča, PhD.
Srdečne gratulujeme!
Tento motivujúci príbeh, ale aj ďalších ocenených si môžete prečítať v príručke, ktorú venujeme všetkým, ktorí sa rozhodli venovať svoj život práci s mládežou.