Národný inštitút vzdelávania a mládeže

Zdravé telo a zdravá myseľ – IUVENTA ponúkla pravidelné stretnutia so psychológom

V roku 2020 spustila IUVENTA – Slovenský inštitút mládeže špecializovanú vzdelávaciu službu pre pracovníkov a pracovníčky s mládežou.


V pandemickej – na psychiku náročnej – dobe sme ponúkli pracujúcim s mládežou možnosť online stretnutí so psychológom s cieľom zvýšiť mieru odolnosti voči záťaži, ktorá tu už bola, aj nárokom, ktoré sme predpokladali, že prídu po pandémii.

Takejto spolupráce sa ujal renomovaný psychológ Mgr. Karol Kováč, PhD. z Inštitútu stresu, ktorého viacerí poznajú aj z jeho lektorského pôsobenia v národnom projekte KomPrax – Kompetencie pre prax.

Online seriál Čaj o piatej so psychológom mal za cieľ povzbudiť pracovníkov a pracovníčky s mládežou, aby si venovali z pohodlia svojej obývačky hodinu mesačne pre svoje duševné aj fyzické zdravie.

V priebehu pár dní prišlo neuveriteľné množstvo prihlášok, z čoho vyplynulo, že téma riešenia duševného zdravia počas pandémie je viac ako žiadúca. Aby sme pokryli dopyt po tomto druhu vzdelávacej služby, vznikli až 3 vzdelávajúce sa skupiny.

V decembri 2020 sme sa venovali téme, ako si urobiť zo stresu priateľa. Karol Kováč, ktorý je certifikovaný odborník na používanie špecializovaných meracích prístrojov a metód práve v oblasti stresovej záťaže predstavil základné princípy, ako funguje stres v organizme, ako sa meria a ako sa prejavuje vo fyziologickej rovine. Pokračovalo sa informáciami o tom, čo stres spôsobuje, aké stratégie organizmus využíva pri riešení stresových situácií. Neobišli sme ani skutočnosti, prečo stres vedie k vyčerpaniu a dozvedeli sme sa aj výsledky prieskumu Inštitútu stresu, ktorý sa realizoval na Slovensku na 7000 účastníkoch. Zistené skutočnosti vyvolali nielen obavu, ale aj silnú motiváciu zaoberať sa prácou so stresom – u seba, aj u mladých, s ktorými pracujeme. Čo môžeme urobiť preto, aby sme stres dokázali zvládať? Karol Kováč nám priblížil 4 funkčné stratégie a samozrejme veľa príkladov z praxe.

V január 2021 sme si dali pomyselné novoročné predsavzatie – mať rovnováhu medzi pracovným a osobným životom, tzv. Work-life balance. Ako sme spoznali, ide o čoraz zložitejší jav, ktorý sa rozmachom online činnosti a home-office práce ešte zvýraznil. Ako vyzerá zdravý work-life balance? Čo môžeme, musíme a chceme urobiť pre to, aby sme danú rovnováhu zažívali? To boli otázky, s ktorými sme na januárový Čaj o piatej viacerí prichádzali. Benefity vyváženého života v pracovnej a osobnej oblasti života pre nás boli motiváciou aplikovať v praxi to, čo nám Karol Kováč odporučil. 

Syndróm vyhorenia je od roku 2020 podľa WHO – Svetovej zdravotníckej organizácie oficiálnou diagnózou. Čo je vyhorenie? Ako horieť, a nevyhorieť? Na 3 životných príbehoch sme spoznali, čo to môže znamenať v praxi. Nehovoriac o tom, koľkí a koľké z nás sa v týchto príkladoch spoznali. Ako sa vyhorenie odlišuje od stresu? Ako prebieha? Aké sú jeho vonkajšie a vnútorné prejavy? To všetko sme sa dozvedeli vo februári a po absolvovaní  testu na syndróm vyhorenia sme prebrali aj prvky prevencie pred syndrómom vyhorenia.

Keď sa v marci 2021 začala príroda prebúdzať zo zimného spánku, my sme si naopak o zdravom spánku ešte len začali rozprávať. V podstate sme ani netušili, že spánok je prediktor dlhodobého úspechu v boji proti stresu. Spoznali sme nové významy spánku. Hovorili sme o poruchách spánku a komplikáciách, ktoré nedostatok kvalitného spánku prináša – dospelým, aj mladým ľuďom. Karol nám predstavil praktický prístup k spánku: navodenie optimálnych podmienok prostredia, mysle, postupy k upokojeniu zmyslov a vyskúšali sme si jednoduchý návod na sprítomnenie sa so svojím organizmom a fungujúce uvoľňujúce cviky.

Zima bola za nami a pandémia však napriek očakávaniam nekončila…a napriek tomu, že sme sa naučili veľa užitočných informácií pre vlastný život, aj prácu, pred všetkými nami stáli otázky: Ako zvládneme nadchádzajúce obdobie? Ako zvládneme zžiť sa s takzvaným novým normálom, o ktorom ani nevieme, aký vlastne bude? Aké postupy treba aplikovať, aby sa človek vedel vyrovnať s novými okolnosťami, aby bol odolnejší voči dopadom rýchlych zmien? Čo a ako naučiť našich mladých ľudí, aby sme ich posilnili? Po diskusiách s Karolom Kováčom, ktorý je členom aj niekoľkých významných medzinárodných psychologických organizácií vyplynulo, že je potrebné venovať sa téme s názvom REZILIENCIA. Preto sme pridali bonusovú časť Čaju o piatej a venovali sme sa novému pojmu. Na jar 2021 sme toto slovo ešte hľadali v slovníku cudzích slov, do roka a do dňa od spustenia Čaju o piatej so psychológom je už reziliencia bežnou súčasťou spoločenského diskurzu.

V IUVENTE dúfame, že sme týmto seriálom priniesli odborné, svetovou aj slovenskou praxou overené informácie a poznatky, ktoré sa okamžite dajú aplikovať do osobných a pracovných aspektov života pracovníkov a pracovníčok s mládežou.

Exit mobile version