Národný inštitút vzdelávania a mládeže

Denník mládežníckeho delegáta SR pri OSN z Valného zhromaždenia OSN

Mládežnícky delegát Slovenskej republiky pri Organizácii Spojených národov, Michal Salíni sa práve v týchto dňoch zúčastňuje Valného zhromaždenia OSN v New Yorku.

Zo svojej cesty postupne spisuje svoje dojmy, zážitky, ale aj informuje, ako napĺňa svoju agendu, či o čom sa práve aktuálne, v súvislosti s mládežou, na globálnej úrovni rokuje.

Aké boli jeho prvé dni?

PONDELOK

Do New Yorku som pricestoval po 10 hodinovom bezproblémovom lete v piatok. Po víkende, ktorý som využil na zabývanie sa na rezidencii Stáleho zastúpenia SR pri OSN, ale aj na prvé stretnutia s mládežníckymi delegátmi, som v pondelok začal svoju prácu v New Yorku.

Ráno som zavítal na našu Stálu misiu, kde som sa stretol s diplomatmi a diplomatkami, ktorí našu krajinu v OSN reprezentujú. Následne som sa presunul na zasadanie Tretieho výboru VZ OSN, ktorý sa v ten deň zaoberal medzinárodnou kriminalitou, drogovou problematikou a kyberzločinom. Po obede s ďalšími delegátmi som sa opäť vrátil na zasadanie Tretieho výboru, kde som reprezentoval zastúpenie slovenskej delegácie jediný. Deň som ukončil večerou s mládežníckymi delegátmi z celého sveta, kde sme rozoberali našu budúcu spoluprácu.

UTOROK

Môj program pokračoval veľmi nabitým utorkom. Hneď ráno sme mali možnosť debaty s predsedom Valného zhromaždenia OSN, Csabom Kőrösim. Riešili sme zapojenie mladých ľudí do agendy OSN, ich úlohu pri napĺňaní Agendy 2030 a Cieľov udržateľného rozvoja. Ja som sa pána predsedu pýtal na konkrétne príklady zapojenia mladých ľudí do fungovania samotnej OSN ako inštitúcie, či na problematiku neplatených stáží, ktoré si mnohí mladí študenti nielen zo Slovenska nemôžu dovoliť.

Pokračovali sme side-eventom na tému participácie mladých ľudí v rozhodovacích procesoch. Panelisti sa zhodli, že zapojenie mladých ľudí je nesmierne dôležité, a uviedli, že napríklad, v Európskom parlamente je z celkového počtu 705 poslancov iba 6 mladších ako 30 rokov, čo je rovnaký počet, ako poslancov s menom Martin. V otvorenej debate som za Slovensko spomenul našu tradíciu mládežníckych parlamentov, v ktorých mladí ľudia prispievajú k zlepšovaniu svojho okolia. Takisto som sa panelistov, ktorí pochádzali z mnohých organizácií vrátane OSN, pýtal na to, či tieto ich organizácie podporujú aj regionálnu participáciu. Účastníci zdôraznili nutnosť prepojenia celoštátnej a lokálnej participácie mládeže na verejnom dianí.

Po obede sme pokračovali ďalším seminárom na tému klimatických zmien a problémov v klimatickej transformácii. Na tejto diskusii nás opäť poctil návštevou pán predseda Valného zhromaždenia. Celá diskusia sa niesla síce v duchu dvoch postojov, jedného od mladej generácie a druhého od skúsených svetových lídrov, ale napriek tomu vo veľmi priateľskej atmosfére a duchu zosúladenia. Skúseným diplomatom a politikom som pripomenul, že napriek veľkej dôležitosti participácie mládeže v riešení tohto problému je nevyhnutné, aby aj ich generácia spolupracovala na riešení klimatických zmien a nenechala jej dôsledky len na nás.

Napokon som sa po poobednom zasadaní Tretieho výboru, ktorý bol venovaný právam žien, vybral na pracovné stretnutie s delegátkami z Luxemburska a Švajčiarska, kde sme diskutovali o možnosti informačného semináru o právach detí na súkromie.

Michal pripravuje aj sumár ďalších dní, ktoré vám prinesieme už čoskoro.

Exit mobile version