Mládežnícky delegát Slovenskej republiky pri Organizácii Spojených národov, Michal Salíni sa práve v týchto dňoch zúčastňuje Valného zhromaždenia OSN v New Yorku.
Zo svojej cesty postupne spisuje svoje dojmy, zážitky, ale aj informuje, ako napĺňa svoju agendu, či o čom sa práve aktuálne, v súvislosti s mládežou, na globálnej úrovni rokuje.
Aké sú jeho dni v New Yorku?
STREDA
„V stredu sa v dôsledku náboženského sviatku Yom Kippur nekonali žiadne semináre alebo iné side-eventy. Napriek tomu som strávil doobedie na našej Stálej misii, kde som sa venoval najmä byrokracii, ale napríklad aj spolupráci na prejave, ktorý prednesiem v piatok na Treťom výbore OSN v mene Slovenska. Taktiež som bol požiadaný o prispenie k prejavu pána Veľvyslanca Mlynára, ktorý prednesie na side-evente venovanému dyslexii.
Túto udalosť organizuje naša Stála misia v spolupráci s ďalšími partnermi a môj príspevok k prejavu pána Veľvyslanca sa venuje problematike z pohľadu mládeže a detí. Po obede s kolegami na Stálom zastúpení sme sa spolu s kolegyňou stážistkou Luciou presunuli na debatu v Bezpečnostnej rade OSN, ktorá zasadala mimoriadne k tematike severokórejských raketových testov. Účasť na bezpečnostnej rade je jedným z vrcholov programu, pretože človek má možnosť v priamom prenose zažiť medzinárodnú bezpečnostnú politiku a jej vytváranie. Po debate v Bezpečnostnej rade a prestávke na kávu som sa presunul na rezidenciu Stálej misie, kde som pracoval na koncepte semináru k právam detí na súkromie, na ktorom spolupracujem s delegátkami zo Švajčiarska a Luxemburska. Deň som napokon opäť zakončil večerou s ostatnými delegátmi. Od kedy som pricestoval, New York ma počastoval veľmi chladným a daždivým počasím. Veľmi dúfam, že sa to v najbližších dňoch zmení.“
ŠTVRTOK
„Štvrtok som opäť odštartoval zostra, a konečne sa mi splnilo priane o krásnom počasí. Obloha bola bez obláčika, teplota príjemná, a tak som mohol s úsmevom na perách ráno o 9 zavítať na Stále zastúpenie Írska, kde sme mali debatu k obchodovaniu s deťmi na účely nelegálnej práce. Debata zahŕňala popredných expertov a reprezentantov OSN v tejto oblasti. Ako mnohí ďalší mladí diplomati, počas tohto eventu som musel multitaskovať a pripravovať sa na ďalší program. Hneď po konci debaty sme s viacerými delegátmi uháňali na ďalšiu udalosť. Nanešťastie, náš autobus mal dopravnú nehodu, nešlo o nič vážne. Na ďalší program sme teda museli prísť pešo a šlo o míting mládežníckych delegátov s UNODA, Kanceláriou OSN pre odzbrojenie. Že mládež a odzbrojenie nejdú dokopy? To je omyl. Okolo 300 000 detí stále dnes slúži v armáde ako detskí vojaci.
Ako inak, po konci sme sa okamžite ponáhľali na Stále zastúpenie Európskej únie, kde Mládežnícke delegátky EU pripravili pre nás okrúhly stôl na tému „Our common agenda“ (Naša spoločná agenda), report, ktorý bol pripravený Generálnym tajomníkom OSN pred jedným rokom. Po hodine a pol plodných debát a diskusií s odborníkmi na tému mládeže a udržateľnosti som sa od ostatných odpojil a smeroval na Stálu misiu Svätej stolice, teda Vatikánu, kde som bol pozvaný na neformálny obed.
Pozvanie na obed, sprostredkované slovenskou stážistkou na stálej misii Vatikánu, Máriou, som mohol využiť na neformálnu debatu o práci Svätej stolice v oblasti svetovej diplomacie, čo je nesporne veľmi zaujímavá téma. Rád by som pripomenul, že Vatikán nie je riadnym členom OSN, to znamená, že nemá hlasovacie práva. Za katolícku časť slovenskej mládeže som vyjadril vďaku za minuloročnú návštevu pápeža na Slovensku. Kardináli a nunciovia sa ma takisto pýtali na problémy a potreby slovenskej mládeže a takisto na samotný projekt mládežníckych delegátov.
Po obede som sa pobral na Stálu misiu SR, kde som obdržal Ministerstvom schválený prejav, ktorý som mal v mene Slovenskej republiky predniesť na zasadnutí Tretieho výboru OSN v piatok. Do príhovoru som samozrejme mohol zasiahnuť, ale musel kopírovať oficiálnu líniu slovenskej diplomacie, keďže som vystupoval v mene SR. Môže sa zdať, že prečítať prejav nie je nič náročné. Treba si však uvedomiť, že je vo veľmi špecifickej angličtine, a človek ho prednáša pred celým svetom. Chcel som sa teda na neho adekvátne pripraviť. Po prebratí príhovoru som išiel na zasadnutie Ekonomického a sociálneho výboru (ECOSOC), kde sa nachádzal aj pán Veľvyslanec pri OSN, Michal Mlynár. Po výbore sme mali veľmi príjemnú spoločnú debatu o programe mládežníckeho delegáta a spolupráci do budúcich mesiacov, keďže tá sa odchodom z NY nekončí. Deň sme zakončili s ostatnými mládežníckymi delegátmi spoločnou večerou, ako sa už stávalo pomaly tradíciou.“